Чим ближче до дати можливого підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС, тим запаморочливо крутять-вертять питанням щодо долі Юлії Тимошенко. Заява Президента Януковича про передання права вирішувати справу екс-прем'єр-міністра Верховній Раді викликала чергову хвилю коментарів політиків та експертів. Які політичні дивіденди можуть отримати учасники цієї великої політичної гри?
Омивання рук чи розподіл відповідальності?
Політичний експерт Юрій Палійчук висловив думку, що на будь-якому етапі реалізації схеми, за якої Юлія Тимошенко виїжджає на лікування за кордон, Віктор Янукович може зупинити цей процес. Таким чином, глава держави залишає простір для торгів як із Росією, так і з Євросоюзом.
На його думку, Президент України Віктор Янукович, передавши право вирішувати долю Юлії Тимошенко до парламенту, не лише зняв зі себе всю відповідальність за це рішення, але й зберіг усі важелі впливу, щоб у будь-який момент скерувати вирішення питання Тимошенко в потрібне йому русло.
"У даній ситуації Янукович не лише зняв зі себе юридичну і політичну відповідальність за звільнення Юлії Тимошенко, а й залишив собі простір для маневру. Усім зрозуміло, що рішення в Україні приймає одна людина, і ця людина - Президент Янукович. Йому підконтрольна й більшість у Верховній Раді України, яка за його командою може голосувати, а може і не голосувати за законопроект, який дозволить Тимошенко лікуватися за кордоном. Йому повністю підконтрольні суди, які можуть як дати добро на її виїзд, так і не дати", - зазначив політолог у коментарі regnum.ru.
"Навіть якщо за закон проголосують у Верховній Раді, Янукович, як Президент, може його підписати відразу, а може - протягом 15 днів, відведених Конституцією. А може протримати його 14 днів у себе, а на п'ятнадцятий - накласти вето і повторно відправити до парламенту з мінімальними технічними правками, які, звичайно, будуть обґрунтовані як надзвичайно важливі і принципові. За бажання процес можна заблокувати на 2-3 місяці, а то й взагалі заблокувати", - продовжив Юрій Палійчук.
При цьому, як підкреслив експерт, на кожному з етапів Янукович може піднімати ставки як перед Москвою, так і перед Брюсселем.
"Але якщо Росія перейшла до плану "Б", який передбачає задобрювання і готовність торгуватися, то Європа перебуває ще на етапі дипломатичної риторики і незрозуміло, чи є у них план "Б" і що він може означати для Януковича", - резюмував політолог.
Водночас директор Центру політичного аналізу "Пента" Володимир Фесенко вважає, що Президент Янукович хоче розподілити відповідальність за звільнення Тимошенко.
"Фінальна відповідальність за звільнення Тимошенко так чи інакше буде за Януковичем, оскільки будь-який закон, який ухвалить парламент, повинен підписати Президент. З іншого боку, якщо не буде жодного іншого способу вирішити проблему Тимошенко, то це викличе звинувачення на адресу Президента, оскільки не буде застосовано процедури помилування. В даному випадку Президент хоче не уникнути відповідальності за звільнення Тимошенко, а розподілити її. Тобто, щоби частину відповідальності за розв’язання цієї проблеми взяла на себе і Тимошенко, оскільки, якщо буде законодавчий сценарій, то вона повинна взяти на себе певні зобов’язання, і, відповідно, парламентарі повинні розробити і погодити певний сценарій розв’язання проблеми Тимошенко", - зауважив експерт ІА "ГРІМ".
Для Януковича краще буде помилувати Тимошенко
На думку політолога, професора кафедри політології "Києво-Могилянської академії" Олексія Гараня, найкращим політичним сценарієм звільнення Тимошенко є помилування.
"Найпростіший варіант вирішення питання Тимошенко - помилування. Більше того, я вважаю, що такий варіант максимально наближає Україну до підписання угоди про асоціацію з ЄС, і водночас є найкращим для самого Президента. Янукович не хоче помилувати Тимошенко, оскільки він боїться її майбутньої участі в президентських виборах. Але насправді це питання не залежить від того, яке він зараз прийме рішення. У будь-якому випадку навесні 2015 року буде рішення Європейського суду з прав людини щодо того, чи було порушено право Тимошенко на справедливий суд. Очевидно, що воно було порушеним і таке рішення буде. Відповідно, якщо Європейський суд із прав людини приймає таке рішення, то тоді Україна має скасувати вирок щодо Тимошенко, тобто все одно цей вирок рано чи пізно припинить свою дію. Мені здається, що Януковичу було би краще зробити це самому, продемонструвавши, що це його гуманна воля, що він йде назустріч, замість того, щоби зробити це потім вимушено в результаті рішення Європейського суду з прав людини. Тому я вважаю, що цей варіант був би найкращим і для країни, і для самого Президента. Але Янукович, вочевидь, на це йти не хоче і тому виникає цей варіант з перекладанням відповідальності на парламент. Судячи з усього, влада в такий спосіб хоче прописати такі речі, які будуть принизливими і для Тимошенко, і для опозиції загалом", - поділився міркуваннями Олексій Гарань для ІА "ГРІМ".
Політолог Сергій Таран також схильний вважати, що Янукович і його команда намагатимуться прописати у законі механізми для тримання Тимошенко у певних рамках.
"Це може бути, наприклад, публічний механізм впливу на ув’язненого, якщо він починає займатися політичною діяльністю, перебуваючи на лікуванні за кордоном. На сьогодні це найбільш очевидний законопроект, який буде ухвалений у Верховній Раді, і який дасть Президенту можливість надалі контролювати дії Тимошенко у разі виїзду її на лікування за кордон. Або законопроект, який передбачає встановлення певних термінів, які закладають до того часу, поки ув’язнений буде за кордоном", - прогнозує голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран.
Текст Андрій Степанов