Реформа стала одним з результатів цьогорічних домовленостей євроспільноти. Сьогодні напрацьовано пакет законопроектів, які повинні зробити процедуру надання притулку в різних країнах ЄС більш уніфікованою та спростити її. Досі шанси на отримання притулку відрізнялися залежно від країни, але це поступово має змінитися. Відчутних покращень можуть очікувати мігранти, які прибувають у середземноморські країни ЄС, зазначає євродепутат від СДПН Бірґіт Зіппель. Це стосується їхнього проживання, особливих умов та прав для неповнолітніх. Також існує регламент щодо людей, які потребують правової допомоги.
Держави ЄС зобов'язуються гарантувати шукачам притулку достойні умови проживання у збірних пунктах тимчасового перебування. Щодо права мігрантів на працю, то шукачі притулку зможуть працювати вже через 9 місяців після прибуття, досі вони мусили чекати 12 місяців. Ще одна важлива новація - шукачі притулку отримуватимуть такі ж соціальні гарантії, що й громадяни ЄС, лише не зможуть отримувати готівкових грошей, а тільки купони на придбання продуктів та одягу. Мігранти мають право на базове медичне забезпечення та психологічну допомогу, якщо їм завдано шкоди внаслідок тортур або переслідувань.
Термін розгляду клопотань щодо притулку в Євросоюзі з 24 місяців скорочено до 6 місяців. Однак як і раніше, клопотання можна буде подавати лише в країні прибуття в ЄС. Водночас мігранту надаватиметься можливість відстоювати через суд своє право залишитися на термін розгляду подання, наприклад, у Німеччині, а не бути депортованим до Греції, якщо в Греції всі притулки переповнені і йому не можуть запропонувати гідні умови перебування. Також Європейський суд нещодавно ухвалив, що діти без супроводу дорослих можуть подавати клопотання щодо надання їм притулку не лише у країні прибуття, а скрізь у ЄС.
До тепер у ЄС надавали притулок лише тим, хто зумів аргументовано довести, що його переслідують з політичних або релігійних мотивів. Сьогодні додасться ще одна мотивація, вперше на загальноєвропейському рівні підтверджено право отримувати притулок переслідуваним з сексуальних мотивів. Нагадаємо, що на людей, які залишають свою батьківщину з економічних мотивів, надання притулку однозначно не поширюватиметься.
Варто зазначити, що за даними Єврокомісії, по надання притулку звертаються 330 тисяч осіб, з них лише 70 тисяч осіб отримують позитивну відповідь. Найбільше заявок на притулок нині подано, за даними Євростату, до Німеччини, Франції, Швеції, Великобританії та Бельгії. До Німеччини багато шукачів притулку прибувають літаком, у зв'язку з цим міністр внутрішніх справ ФРН Ганс-Петер Фридрих відстояв право збереження так званої "процедури в аеропорту". Явно необґрунтовані клопотання щодо притулку можуть відхилятись безпосередньо у транзитній зоні летовища. Відбитки пальців усіх шукачів притулку зберігають з 2000 року, в спеціальній базі даних, що дозволяє уникнути повторних подань від осіб, яким раніше відмовиляли в притулку. У майбутньому ця база даних, "Eurodac", стане відкритою для поліції, з метою розшуку злочинців.
Цікаво, що не зважаючи на бажання ЄС максимально уніфікувати процедуру, низка країн, серед яких Великобританія, Ірландія та Данія зберегли за собою право не застосовувати внутрішньополітичні приписи з Брюсселя в цьому випадку.
На імплементацію спільного законодавства у сфері надання притулку країнам-членам ЄС надається два роки, до середини 2015.