Про це повідомляє УНН з посиланням на заяву Amnesty International.
За інформацією Української гельсінської спілки з прав людини, право на свободу зібрань було обмежено в 13 містах, а правоохоронні органи застосовували силу проти мирних демонстрантів у Києві, Одесі та Миколаєві.
"Не дивлячись на офіційну заяву Президента про підтримку мирних демонстрантів, що організовують Євромайдани в Україні, дії місцевих органів влади та міліції у всій країні суперечать цій заяві та порушують міжнародні стандарти прав людини", - сказала Тетяна Мазур, директор представництва Amnesty International в Україні.
"Якщо Президент Янукович серйозно ставиться до побудови суспільства, у якому поважають права людини та діють відповідно до міжнародних та європейських стандартів, він має забезпечити реалізацію права на мирні зібрання для всіх громадян. Це передбачає, серед іншого, припинення накладання заборон на мирні акції і припинення розгонів та побиття учасників цих акцій. Більше того, міжнародні норми вимагають активно сприяти проведенню акцій, захищати учасників, та попереджати можливі сутички", -
йдеться в заяві.
Як приклад, правозахисники наводять випадок, який стався 25 листопада. Тоді група з семи молодих людей поверталися до Львова у фургоні після участі в демонстрації перед Кабінетом міністрів у попередній день. Близько 12:00 їх затримали і побили співробітники спецзагону міліції "Беркут". Одного з них, 28 -річного випускника юридичного факультету Олега Матяша, звинуватили у хуліганстві за удар міліціонера по шолому гумовою палицею під час сутички, що відбулася під час протесту 24 листопада. Він може отримати покарання від трьох до семи років позбавлення волі.
Його товариші стверджують, що вони всі стояли мирно серед натовпу на момент передбачуваного інциденту. Під час інтерв’ю співробітник міліції заявив, що він не звернувся за медичною допомогою, адже він не постраждав. Олег Матяш, однак, потрапив до лікарні зі струсом мозку, травмами м’яких тканин на голові та обличчі, та синцями. У місцевому відділку міліції спочатку відмовили у реєстрації скарги, яку подали семеро чоловіків, і зробили це тільки після візиту народних депутатів, які вимагали реєстрації скарги.
Amnesty International закликає до невідкладного, незалежного та ефективного розслідування цих скарг.
"Останні події демонструють, що безкарність міліції і свобода зборів тісно пов’язані. Відлякувати людей від участі у демонстраціях шляхом загрози насильства зі сторони міліції є неприпустимим", -
сказала Мазур.