- Якими будуть кроки Росії щодо України після можливого підписання 28 листопада у Вільнюсі угоди про асоціацію між Євросоюзом та нашою країною?
- - Якщо угода про асоціацію України з ЄС буде підписана, подивимось, чи вдасться швидко врегульовувати ті проблеми, які будуть виникати у відносинах України з Росією. У мене немає сумніву, що в разі підписання угоди Росія зробить низку жорстких дій щодо України. Буде посилений митний режим, можливо, будуть підвищуватись деякі мита на українські товари і т.д. Тобто повністю застрахуватися від каральних заходів Росії Україні не вдасться, до них потрібно готуватися. Щодо компромісу, то, можливо, Москва на це й погодиться, але не зараз. І, вважаю, лише в тому випадку, якщо Росія зрозуміє, що це буде оптимальний варіант залишити вплив на Україну і на українську економіку. Але в найближчій і середньостроковій перспективі, приблизно до 2015 року, навряд чи можна сподіватися на реалізацію такого плану.
- По яких економічно "больових точках" намагатиметься бити Росія?
- Це буде більш жорсткий митний режим українських товарів. Також із з російських ринків будуть вичавлювати товари певних українських виробників шляхом збільшення мита, застосування більш жорсткого фітосанітарного режиму. Але, на мою думку, головний удар спрямують на машинобудівельну продукцію, український метал тощо.
- - Чому Росії так залежить на тому, щоби Україна не підписала угоду про асоціацію з ЄС?
- Річ не в асоціації, а у всеосяжній та поглибленій зоні торгівлі України з ЄС. Ось що справді лякає Росію. Якщо йшлося би лише про асоціацію, не було би жодних особливих проблем. Те, що Україна підписує угоду про поглиблену та всеосяжну зону торгівлі з ЄС, означає часткову економічну інтеграцію України в європейський економічний простір. А також це фактично перекриває перспективи руху України в напрямку Митного союзу. Це і є головною проблемою для Росії. Щодо бажання України віднайти оптимальний баланс інтересів між євроінтеграцією і Митним союзом, то це абсолютно правильний підхід. Інтерес України саме в тому й полягає, щоби зберегти для себе пострадянські ринки, тому що в нас на них припадає близько 40% товарообігу, третина припадає на Росію. Тому відмовлятися від цих ринків не було би розумно. З іншого боку, іншим головним партнером України є ЄС, але євроінтеграція - це не лише ринки, це також серйозні важелі, можливості для модернізації суспільства, політичної системи, економіки. Ось в чому полягає перевага європейської інтеграції. Тому Україні варто шукати баланс.
Президент, уряд намагаються знайти такий компроміс, але проблема в тому, що Росія відмовляє нам у цьому. Саме Росія не дає Україні можливості реалізувати цей оптимальний сценарій. Можливо, Росія відмовиться від цієї позиції, оскільки від економічної війни втрачатиме й Кремль.
- За яких умов Росія вгамує свої "імперські замашки" та ставитиметься до України цивілізовано?
- Думаю, що в Москви будуть певні ілюзії, щоби або дотиснути Януковича, або переграти ситуацію на президентських виборах в Україні 2015 року. Можливо, ще будуть спроби реваншу на парламентських виборах 2017 року. Росія буде сподіватися на певне зростання євроскепсису і розчарувань в євроінтеграції після 2015 року. Але якщо цього не відбудеться, якщо євроінтеграція України продовжиться, то рано чи пізно Росія буде змушена звикати до нових реалій і ось тоді виникне шанс знайти оптимальний режим співпраці з Росією і з Митним союзом.